вівторок, 14 червня 2016 р.

Дидактичні ігри «Емоції дитини» (піктограми)

(Піктограми)

Даний матеріал призначений для вихователів дошкільної освіти, педагогів-психологів, вчителів початкових класів. Картки-піктограми знайомлять дітей з емоціями людини, вчать його усвідомлювати свою емоцію і помічати емоції інших людей.
Я пропоную вам, дорогі колеги, виготовити декілька наборів карток для дидактичної гри «Емоції дитини». Вони можуть бути використані для різних занять, самостійних вправ дітей, спільних ігор, а також індивідуальної роботи з дитиною на розвиток емоційної сфери. Я думаю, дуже важливо знайомити дітей з своїм емоційним станом та емоціями інших людей.
Підготовча робота: виготовлення дидактичних ігор «Емоції дитини».
Мета:
Познайомити дітей з різними проявами емоцій людей.

Автор: Тетяна Шапіро

Нескучне вірш про нудьгу! 
Нудьга в будинок увійшла без стуку.
Оселилася в будинку нудьга.
Через годину вона втекла.
Їй, хлопці, нудно стало!

  Набір карток № 1 включає в себе 9 перевірочних карток з піктограмами емоцій (і їх назвами).
Набір карток рекомендований для роботи з дітьми від чотирьох років, розрізні картки-картинки із зображенням емоцій і віршами.
  

Набір карток № 2 включає в себе 9 карток з піктограмами емоцій, розрізаними на половинки. А також перевірочну карту з маленькими піктограмами. Додатково я пропоную виготовити картки контурів піктограм для самостійної замальовки емоцій. Це картки з порожніми кухлями, в кожному з яких можна намалювати своє обличчя з різними емоціями. Наприклад, в одному гуртку - радісне обличчя, в іншому - сумне обличчя.






Набір карток № 3 включає в себе 9 перевірочних карток з піктограмами емоцій (і їх назвами), і 9 розрізаних карток.

Набір карток рекомендований для роботи з дітьми шести років, розрізні картки-картинки із зображенням емоцій. Вони схожі на пазли. Кожне «обличчя» складається з двох частин, що відрізняються один від одного. Завдання дитини полягає в тому, щоб з'єднати їх правильно між собою і отримати певний вираз обличчя, адже це не так просто! Для кожної особи властиві певні вигини брів, губ, форма носа. Після того, як дитина успішно впоратися з поставленим перед ним завданням, можна обговорити ту чи іншу емоцію (в процесі виготовлення.
Набір карток № 4 - це 18 карток з фотографіями дітей (фото або картинки можна взяти з інтернету, як це зробила я), що зображують конкретну емоцію (необхідно: по дві фото або картинки на кожну емоцію). На звороті фотографії приклеїти маленьку піктограму-емоцію для самоконтролю. У набір входять маленькі картки з піктограмами емоцій. Рекомендовано для дітей п'яти - шести років, з цього віку можна застосовувати картки зі схематичним зображенням емоцій, в яких дитина підбирає піктограми до кожної емоції, зображених на даних картинках (в процесі виготовлення.
Існує багато цікавих ігор, у яких можна використовувати картки «Емоції дитини». Наприклад: гра «Вгадай, який у мене настрій?», яка полягає в тому, що дитина вибирає картку і змальовує емоцію піктограми, яка зображена на картинці, а інші гравці повинні відгадати емоцію і назвати її. Варіативність залежить від знань і фантазії педагога!
Матеріали, призначені для виготовлення карток:
1. Схеми-емоцій:




2. Схеми-зображення емоцій:




  
3. Картинки-емоції:

















«Добірка народних рухливих ігор для дітей дошкільного віку»


Ігри з м'ячем
«Роззява» - діти встають у коло, на відстані одного кроку один від одного і починають перекидати м'яч, називаючи по імені того,хто повинен ловити м'яч. Перекидають м'яч, поки хтось його не упустить. Той, хто впустив м'яч, встає в центр кола і за завданням граючих виконує 1 - 2 вправи з м'ячем.

«Старі постоли» - на одній стороні майданчика проводять межу-це місто, де знаходяться всі грають. Простір за містом - ігрове поле. Діти стають до межі і прокочують м'ячі в бік поля. Чий м'яч далі покотиться, тому водити. Ведучий бере м'яч і чекає, коли за м'ячами будуть виходити гравці, і всіх, хто переходить межу міста, намагається засалити м'ячем. Коли ведучий схибить, він наздоганяє м'яч, а гравці намагаються взяти свої м'ячі і втекти за межу. Засалений ставати ведучим.

«Літаючий м'яч» - гравці встають в коло, водяший знаходиться в середині кола. За сигналом діти перекидають м'яч один одному, через центр кола. Ведучий намагається зловити м'яч або торкнутися його рукою. Якщо йому це вдається, то він встає в коло. А той кому, був кинутий м'яч, стає ведучим.

«Великий м'яч» - гравці стають в коло і беруться за руки. Ведучий з м'ячем знаходиться в середині кола. Він намагається викотити м'яч з кола ногами, і той, хто пропустити м'яч між ніг, стає ведучим. Але він стає за колом. Гравці повертаються спиною до центру. Тепер ведучому потрібно вкотити м'яч у коло. Коли ж м'яч потрапляє в коло, гравці знову повертаються обличчям один до одного, а в середину встає той, хто пропустив м'яч.





Ігри із стрибками
«Півнячий бій» - діти діляться на пари і стають один від одного на відстані 3-5 кроків.
Пари зображують забіяк півнів: стрибаючи на одній нозі, вони намагаються штовхнути один одного плечем. Той, хто втратив рівновагу і встав на землю обома ногами, виходить з гри.

«Добридень, сусіде!» - гравці діляться на дві групи і стають обличчям один до одного на відстані витягнутих рук. Перші гравці - ведучі, починають гру: стають на одну ногу і скачуть в напрямку іншої команди. Не зупиняючись, вони звертаються до гравця: «Добридень, сусіде!» Той, до кого звертаються, відповідає: «Здрастуй!» - і стрибає за ведучим. Гра закінчується, коли діти утворюють один ланцюг.

«Стрибунці» - на підлозі або на землі креслять коло. Один з гравців стає в середину кола - він пятнашка. За сигналом діти перестрибують лінію кола і, якщо не загрожує бути осаленным, деякий час залишаються всередині кола. Продовжують стрибати на 2 ногах, просуваючись до центру кола. Учасники іри намагаються ухилитися від п'ятнашки і вчасно вистрибнути з кола. Засалений ставати п'ятнашкою.

«Вовк у рові» - учасники вибирають вовка і господаря, інші вівці.
На одній стороні майданчика будинок, де живуть господар і гуси. На середині майданчика знаходиться рів, де сидить вовк. За сигналом господаря «вівці в полі, вовк у рові»- гравці повинні перестрибнути через рів і піти в поле щипати травичку. За сигналом: «Вівці, додому!», гравці повертаються в будинок, перестрибнувши через рів. Кого піймав вовк, стає ведучим.

Ігри з бігом
«Порожнє місце» - гравці встають в коло, вибирають ведучого считалкой. Починаючи гру, він пробігає повз гравців, одного з них плямує і продовжує бігти далі по колу. Заплямований біжить в інший бік від ведучого. Хто з них перший добіжить до вільного місця в колі, той і займає його, а спізнився стає ведучим.

«Курочки» - гравці вибирають господиню і півника, всі інші курочки. Півник веде курочок гуляти. Виходить господиня і запитує: «Петушок, петушок, не бачив мою курочку». «А яка вона в тебе». «Рябенька, а хвостик чорненький». «Ні, не бачив». Хазяйка сплескує руками й кричить: «Кшш,кшш!» курочки біжать в будинок, а господиня ловить їх, півник курочок захищає. Всіх спійманих курочок господиня веде будинок.

«Пальники з хустинкою» - всі гравці стають парами один за одним, ведучий стоїть попереду колони і тримає хустинку. Гравці говорять хором: «гори, гори масло, гори, гори ясно, щоб не згасло. Глянь на небо пташки летять, дзвіночки дзвенять!». Після слів гравці останньої пари біжать вперед, і хто перший візьме хустинку, той встає з ведучим попереду колони, а спізнився «Горить».

«У ведмедя у бору» - ведмедя вибирають считалкой, він живе у лісі. Діти йдуть у ліс за грибами, ягодами і наспівують пісеньку:
«У ведмедя у бору, гриби. Ягоди беру!
А ведмідь не спить і на нас ричить!»
Ведмідь починає крутитися, потягатись і наздоганяє дітей. Кого зловили, той стає ведмедем.

«Зоря» - діти встають у коло, руки тримають за спиною, а один з гравців-зоря-ходить ззаду з стрічкою і каже:
«Зоря-зареница, красна дівиця,
По полю ходила, ключі зронила,
Ключі золоті, блакитні стрічки,
Кільця обвиті-за водою пішла!»
З останніми словами ведучий обережно кладе стрічку на плече одному з гравців, який, помітивши це, швидко бере стрічку, і вони обидва біжать в різні сторони по колу. Той, ко залишається без місця, стає зорею.

«Ми веселі хлопці» - діти стоять у колі, ловишка в середині кола. Діти рухаються по колу і промовляють слова:
«Ми веселі хлопці, любимо бігати і грати.
Ну, спробуй нас наздогнати!
Раз, два, три, лови!»
Діти розбігаються по залу, ловишка намагається засалити новачків у.

«Два Морозу» - з одного боку майданчики розташовуються діти, в середині-двоє ведучих (два Морозу). Вони кажуть:
«Ми два брати молоді, два Морозу молодецькі.
Я, Мороз червоний ніс,
Я - Мороз синій ніс.
Хто з вас наважиться
В путь-доріженьку пуститися»,
Діти відповідають:
«Не боїмося ми загроз,
І не страшний нам мороз».
По закінченні вірша діти перебігають на іншу сторону майданчика, Морози намагаються їх засалити (заморозити).

«Сонечко» - гравці утворюють коло. У центрі кола -«сонечко», в руках у нього чотири обруча жовтого кольору. Діти йдуть по колу. Сонечко рухається в протилежному напрямку, розкладаючи обручі, ближче до гравців:
«Сонечко, сонечко,
Побудь біля річки,
Сонечко, сонечко,
Раскидай колечка!
Ми колечка зберемо.
Золочені візьмемо».
Діти, що стоять поряд з обручем, беруть його і утворюють маленький коло.
«Покатаємо, пограємо,
І знову тобі повернемо!»
Гравці кладуть назад на підлогу обручі.
За сигналом ведучого (удар в бубон, фортепіано і т.д.) всі розбігаються врізнобіч, за наступним сигналом кожна команда збирається біля свого обруча. Виграють ті, хто зробив це швидше.
Правила: Після другого сигналу, команди збираються біля обруча і не беруть його в руки.

Ігри малої рухливості
«Мовчанка» - перед початком гри діти хором вимовляють:
«Первенчики, червенчики, задзвеніли бубонці.
По свіжій росі, по чужій смузі.
Там чашки, горішки, медок, цукор.
Мовчок!»
Після слова «Мовчок!» усі повинні замовкнути.
Ведучий намагається розсмішити граючих рухами, жартами. Хто розсміявся, він віддає ведучому фант. В кінці гри фанти викуповуються дітьми. Вони співають, танцюють, читають вірші.

«Дятел» - діти вибирають ведучого-дятла. Діти стають у коло, дятел стає посередині кола. Гравці ходять по колу і всі разом кажуть: «Ходить дятел у житниці, шукає зернятко пшениці».
Дятел відповідає: «Мені не нудно одному,
Кого хочу, того візьму».
З цими словами він швидко бере за руку одного з гравців, стає з ним у коло. Залишившись без пари - ведучий.

«Витівники» - діти стають в коло і беруться за руки. Ведучий, якого обрали стоїть у центрі кола. Діти рухаються по колу і промовляють слова: «Рівним колом один за одним. Ми йдемо за кроком крок. Стій на місці, дружно разом зробимо ось так!»
Ведучий виконує будь-які рухи, а діти повинні повторити «як у дзеркалі» всі рухи.

«Зайчик сірий умивається» - діти стоять у колі. У центрі кола «зайчик». Дорослий вимовляє слова: «Зайчик сірий умивається, видно в гості збирається. Вимив вушка, вимив носик, вимив щічки, вимив вушка, витерся і помчав у гості». Діти повинні виконувати всі рухи по показу дитини і у відповідності з текстом.

«Бульбашка» - діти беруться за руки і утворюють маленький коло. Починають вимовляти слова:
«Раздувайся міхур, раздувайся великий.
Залишайся такою і не лопайся!»
Діти виконують рухи відповідно до тексту (відходять назад, утворюючи велике коло, потім біжать в центр кола).

«Золоті ворота» - вибираються ворота (двоє дітей-вони утворюють ворота). Інші учасники беруться однією рукою один за одного утворюючи ланцюжок. Діти починають вимовляти слова і рухатися вперед, проходячи під ворітцями:
«Золоті ворота, пропускають не завжди.
На перший раз прощається, другий раз забороняється. А на третій раз не пропустять вас».
Після цих слів «ворота» опускають руки вниз. Кого зловили, ті стають продовженням воріт. Стають поруч.

«Тетерка» - одна пара утворює струмочок, інші, взявшись за руки, просуваючись вперед наспівують слова:
«Кри-Кри, там терка йшла.
Кри-Кри, за собою дітей вела,
Кри-Кри , що за маханька,
Кри-Кри, косолапенька.
Кри - Кри, відчиняючи ворота!
Кри-Кри, цілуватися давай!»
Пара, яка проходить по струмочку і на слова «давай цілуватися», пара цілується щічками або обіймається.
Правила: Гра спокійна і тому всі рухи плавні, ніхто не біжить під струмочком.

 Ігри з лазіння, подлезанием.
«Ведмідь і бджоли» - гравці діляться на дві групи: ведмеді бджоли.
Бджоли-більша частина дітей-розміщуються на лавці (вулик), ведмеді-в стороні. За сигналом вихователя бджоли відлітають за медом, а ведмеді забираються у вулик (лаву) і ласують медом.
Бджоли повертаються додому і жалять (ловлять) ведмедів.

«Переліт птахів» - діти знаходяться стороні майданчика. З іншого боку розташовані снаряди для лазіння (гімнастична стінка). За сигналом «Птахи відлітають!» діти бігають по майданчику. За сигналом «Буря!» забираються на гімнастичну стінку, рятуючись від бурі.

«Квочка і курчата»-роль квочки відводиться вихователю. Діти-курчатка. Вони розташовуються на одній стороні майданчика. Перед ними знаходиться мотузка на висоті 40 см. По сигналу «Ціп, ціп, мої курчатка. Виходьте погуляти, пощипати травичку.
Діти подлезают під мотузку і рухаються по залу (п'ють водичку, клюють зернятка і т.д).
За сигналом вихователя «Кішка»- діти повертаються назад, подлезая під мотузку.






РУХЛИВІ ІГРИ

Конспект проведення спортивних і рухливих ігор на прогулянці

підготовча група
- Діти, послухайте загадку:
Б'ють його, він не злитися
Він все більше веселитися.
(м'яч)
- Ось сьогодні ми з вами пограємо з м'ячем, закріпимо елемент гри в баскетбол, який виконували на фізкультурному занятті.
Пограємо в гру - естафету, «М'яч ведучому».
Допомагаю дітям розділитися на команди, приблизно рівні по силам. А потім пояснюю правила гри. В ході гри, стежу за чітким виконанням правил, за взаєминами дітей. В кінці гри підводжу підсумок. До обговорення результатів гри залучаю самих дітей.
- Діти, як ви думаєте чому перемогла саме ця команда? (Були дисципліновані, спритні і т. д.)
Гра - естафета «М'яч входить».
Мета: закріпити елементи гри в баскетбол: передача м'яча від грудей двома руками; розвивати спритність, швидкість, активність, позитивні стосунки з однолітками.
Хід гри.
Гравці стоять в 3 - 4 колони біля риси. Попереду на відстані 2 - 2,5 м. проводиться ще межа, біля якої стоїть ведучий від кожної колони. В руках у ведучих м'ячі. За сигналом вихователя вони кидають м'яч дітям, які стоять у колоні першими: ті, піймавши м'яч, повертають його ведучому і біжать в кінець своєї колони. Наступні гравці підходять до межі і ловлять м'яч від ведучих. Перемагає колона, у якій діти виконують вправи. Гра повторюється 2 - 4 рази, щоразу з новим ведучим.
Правила гри: починати гру тільки за сигналом «М'яч ведучому». Якщо дитина не спіймав м'яч, ведучий піднімає його і кидає до тих пір, поки м'яч не буде спійманий.
- Діти, ви дуже добре засвоїли правила цієї гри. Настав час навчитися грати в нову гру. А як називається вона ви дізнаєтеся коли отгадаете загадки:
Маленький хлопчисько
В сірому армячишке
По дворах шастає
Крихти збирає.
(горобець)

Хоч і оксамитові лапки
Але звуть мене «царапкой»
Мишок спритно я ловлю,
Молоко з блюдця п'ю.
(кішка)
- Правильно, гра називається «Воробей і кішка». Даю дітям чітке, лаконічне пояснення її змісту. Спочатку головну роль беру на себе, а потім діти вибирають ведучого считалкой.
Гра «Горобчики і кіт».
Мета: вправляти дітей у стрибках на двох ногах, виховувати спритність, швидкість реакції, витривалість, активність.
Хід гри.
На землі чертиться коло діаметром 3 - 4 м. Один з дітей - кішка. Кішка сидить в середині кола. Всі інші - горобці - стають за межею, поза кола. Горобці по сигналу вихователя стрибають у коло і з нього. Кішка несподівано схоплюється і намагається піймати кого - небудь з горобців, не встигли вистрибнути з кола. Спійманий виходить з кола. Коли спіймає кішка 2 - 3 воробйов, вибирається нова кішка з числа неспійманих, і гра поновлюється. У висновку гри відзначити найспритнішу кішку і кращого горобця (кого жодного разу не зловили).
Правила гри:
Кішка ловить воробйов тільки в колі. Стрибають горобці тільки на двох ногах; якщо хто - небудь з них пробіг через коло, він вважається спійманим. Гра повторюється 3 рази. Спочатку я розповідаю правила гри, потім діти повторюють.
Проводжу гру за бажанням дітей. Діти самі виконують і розповідають зміст і правила гри.
- Хлопці, вам сподобалося грати? (так)
- Діти, я дуже люблю грати з вами в рухливі ігри, тому що бачу, що ви стаєте більш спритними, організованими, сміливими, а найголовніше здоровими дітьми. На лавці лежать скакалки, у кошику - м'ячі, гра «Бадмінтон». Разом з дітьми згадуємо в які ігри можна грати з даними спортивним інвентарем. («Їстівне - неїстівне», «м'яч ведучому», «прожигалы» і т. д. Поєдную дітей, слабо володіють яким - небудь рухом з більш підготовленими.
Юля Григор'єва добре стрибає на скакалках.
- Юля, візьми скакалки і навчи стрибати Сашка та Ангеліну.
Ліза добре відбиває м'яч від землі однією рукою.
- А ти, Ліза, навчи відбивати м'яч від землі Максима і Артема.
Аліна вміє грати в гру «Бадмінтон». Вона поучит Рому. Стежу за якістю виконання дітьми рухів.
А інші діти самостійно грають в ігри.


Рухлива гра «Смачний обід»

(старший дошкільний вік)
Завдання:
  • Розвивати вміння орієнтуватися в просторі, швидко діяти за сигналом;
  • Вчити ритмічно рухатися під музику - Музика;
  • Закріплювати знання про професії кухаря, продукти, що містяться в кулінарних стравах, різновиди вітамінів - Пізнання;
  • Формувати навички безпечної поведінки під час бігу - Безпека;
  • Формувати початкові уявлення про здоровий спосіб життя (є овочі і фрукти, що містять вітаміни) - Здоров'я;
  • Формувати самостійність у розстановці та прибирання фізкультурного інвентарю - Праця;
  • Виховувати доброзичливе ставлення з однолітками, уміння взаємодіяти в колективі однолітків - Соціалізація;
  • Виховувати бажання спілкуватися з дорослим в руховій діяльності, підтримувати інтерес до рухливій грі з мовленнєвим супроводом - Комунікація.

Хід гри:
Педагог:
Хлопці, скажіть, хто так смачно
Готує капустяні щі,
Рум'яні котлети,
Салати, вінегрети,
Всі сніданки-обіди?
Діти: Кухар.
Педагог: Де працює кухар?
Діти: У дитячому садку, школі, їдальні, кафе.
Педагог: Яким повинен бути кухар?
Діти: Знати багато рецептів, сильним, любити свою професію, охайним.
Педагог: Нам з вами зараз належить приготувати обід з овочів і фруктів. Чим корисні овочі і фрукти?
Діти: У них є вітаміни.
Педагог: Які вітаміни ви знаєте?
Діти: А, Б,С.
Педагог: Ми приготуємо борщ. З чого варять борщ?
Діти: З овочів.
Педагог: А ще зваримо компот. Які продукти потрібні для компоту?
Діти: Фрукти (яблука, груші, абрикоси, виноград)
Педагог: Гра, в яку ми зараз пограємо, називається «Смачний обід». Можна я буду кухарем, а ви візьмете на себе роль овочів і фруктів. Виберіть собі медальйон, надіньте і розгляньте його.
Діти вибирають медальйони, дорослий одягає кухарський ковпак, фартух.
Педагог: Я нагадую вам правила гри:
1. Під музику скачемо поскоками. Із закінченням музики всі продукти біжать до своїх каструлях - обручам: червоний обруч - в ньому вариться борщ, синій обруч - в ньому готується компот.
2. Під час бігу дотримуйтесь дистанцію один з одним, не наталкивайтесь один на одного, не створювати небезпечних ситуацій;
3. Кухар похвалить ті продукти, які швидко і правильно знайде свою каструлю.
Педагог: Продукти зібралися навколо кухаря і взялися за руки:
Діти встають навколо дорослого, беруться за руки і йдуть по колу, промовляючи слова:
Ти, наш кухар, не лінуйся!
За обід скоріше берись.
Ти почисти нас швидше,
Щоб був обід смачніше.
Приготуєш ти зараз:
Смачний борщ, компот з нас.
Після закінчення слів під музику рухаються підскоками в різних напрямках. Із закінченням музики біжать до каструль - обручам.
Педагог: Перевірте себе і своїх товаришів, чи правильно ви зайняли місце!
І я перевірю, чи все ви продукти правильно поклали в борщ і компот. Ви правильно приготували страви. А тепер потрібно швидко вибрати собі пару і обмінятися медальйонами.
Діти змінюються медальйонами один з одним, гра повторюється спочатку.
Оцінка педагогом діяльності дітей:
Педагог: Весело ми з вами погратися. Ви відмінно впоралися із завданням кухаря. Показали гарні знання про овочах і фруктах, вмієте безпечно бігати. Мені сподобалося ваше спілкування, коли ви обмінювалися медальйонами.
Наприкінці діяльності діти самостійно прибирають фізкультурне обладнання на місце.




СВЯТА, ВІКТОРИНИ, РОЗВАГИ

Тема: «Яблучний спас.

Змагання на приз великого яблука»

Вік дітей: підготовча група.
Мета: розвивати інтерес до здорового способу життя.
Завдання: формувати у дітей рухові навички та вміння, що сприяють зміцненню здоров'я: ходьба, біг, лазіння, метання; удосконалювати вольові якості: спритність, швидкість; розвивати емоційно-духовну сферу дошкільників за допомогою знайомства з витоками православної російської культури.
Обладнання: обручі на стійках 6шт., маски із зображенням черв'ячків 4 шт., кольорові кулі з басейну 40-50 шт., ємності з водою 2 шт., столових ложки 2 шт., фітболи 2 шт.

Змагання.
Ведучий:
Тата, мами і діти - непосиди-дошколята
Запрошуємо пограти,
Руки, ноги розім'яти.


Як на яблучний спас заготовимо запас
З мамою, татом в сад підемо
Кошик яблук зберемо,
Стиглих, рум'яних, соковитих та пряних

1. ЗМАГАННЯ «Збір яблук»
Перший варіант:
Дорослі всі разом тримають скатертину на протилежній стороні
Майданчики, а хлопці по команді: «Раз, два, три, збери» збирають.
Розсипані яблука-кульки.
Другий варіант:
Дорослі збирають у свої кошики, сортуючи яблука по кольорам, а хлопці в свої кошики. Виграє той, хто правильно і швидко впорається з завданням.

2. ЗМАГАННЯ «Перевези велике яблуко на тачці»
Дорослий і дитина взявшись за руки утворюють кошик в якій і перевозять яблуко - м'яч.

3. ЗМАГАННЯ «Попади в кошик»
Дорослий і дитина біжать до обруча з яблуками. Дорослий постає з кошиком на відстані 1-1,5 метра навпроти дитини і ловить яблуко, кинута дитиною.

4. ЗМАГАННЯ «Яблучний тунель»
Дорослі тримають обручі-яблучка, а хлопці як черв'ячки пролазять в обручі змійкою.

5. ЗМАГАННЯ «Яблучний поїзд»
Дорослі і діти вагончики, а з'єднуються вагончики між собою яблучками (обручі з яблучними листочками). Поїзд повинен пройти до фінішної прямої не втративши ні одного вагончика.

Ведучий:
Ось і зібрали ми в яблуневому саду урожай.
Разом з батьками.
Будемо зустрічати свято
Випікати Пироги!
Яблучний спас багато радості припас!
А в якості призу, учасники змагань отримують - велике яблуко!

(Яблуко з повітряних куль.)



Розвага: «Сімейні традиції»

Попередня робота. За місяць до проведення спільного сімейного розваги повідомляти тему, проводити бесіди з батьками, дати завдання (скласти родовід, згадати кумедний випадок зі свого життя або пов'язаної з дитиною, зробити спільну саморобку для виставки), з дітьми оформити ескіз «образ моєї родини», проводити бесіди, читати художні твори, розучувати прислів'я.
(Зал прикрашений дитячими роботами із зображенням образу сім'ї, родоводу, виставка - «Умілі руки не знають скуки»).
Програмне зміст: виховувати любов і повагу до членів своєї сім'ї, рідних, родичів, предків, формувати елементарні уявлення про родовід як про історію і образі своєї сім'ї, про традиції і звичаї, розвивати пізнавальний інтерес, логічне мислення.

Ведучий: Сьогодні зібралися, щоб поговорити про сім'ю. Як ви думаєте, що таке сім'я? (сім'я - це люди, які люблять один одного, піклуються один про одного, допомагають, шкодують, співчувають, відносяться один до одного шанобливо, говорять один з одним лагідно). Родина об'єднує рідних: батьків і дітей, бабусь, дідусів, братів, сестер. Це наші рідні, родичі, рідня. Зараз Ігор прочитає вірш «Моя рідня».
Дитина:
Мама з татом - моя рідня,
Немає ріднішої рідні у мене.
І сестричка рідня, і братик,
І щеня капловухий Тишко.
Я рідних своїх дуже люблю
Скоро всім подарунки куплю.
Татові буде моторний човен,
Мамі в кухню - чарівна щітка,
Молоток справжній - братика,
М'яч - сестричці, цукерка - Тишка.
А ще є один у мене,
Одна Сережка мені теж рідня.
Я до нього вдаюся з ранку,
Без нього мені гра не гра,
Всі секрети йому кажу,
Все на світі йому подарую.
Ведучий: У нашій групі багато хлопців. У кожного з вас є своя сім'я. Як ви думаєте, сім'ї всі однакові? Чим вони відрізняються? (сім'ї всі різні - бувають великі і маленькі. Люди з різних сімей відрізняються прізвищами, іменами, зовнішністю, вони живуть у різних будинках). Сім'я - це найголовніше, найдорожче, що є у людини, тому у всі часи всі народи складали прислів'я та приказки про родину. Які прислів'я та приказки ви знаєте про сім'ю?
Діти: «Вся сім'я разом і душа на місці».
«Золото, срібло не старіє, батько і мати ціни не мають».
«Немає такого дружка, як рідна матінка».
«Сім'я ладом сповнена».
«В сім'ї відповідно до, так і справа чудово»
«Добра родина додає розуму».
Конкурс «Мій родовід». (Діти представляють свій родовід.)
Ведучий: Які вони - наші сім'я, родина хлопців з нашої групи? Ми можемо багато дізнатися про них, подивившись на родоводи, які складали та оформляли діти та їх батьки, бабусі і дідусі. Подивіться, які різні, яскраві і барвисті образи вийшли. В старовину, в Росії було прийнято добре знати історії соєю сім'ї, поважати її. Ми теж любимо наші сім'ї, пишаємося ними. Давайте виберемо найбільш повні або оригінальні оформлені родоводи. Всі вони по своєму гарні. Але треба вибрати одну родовід. Молодці, сім'я ...
(Серед малюнків вибираються найбільш повні або оригінальні оформлені родоводи.)
Конкурс «Сімейні традиції».
Ведучий: Сімейні традиції, звичаї - це те, що прийнято робити зазвичай, за звичкою, кожен день. Традиції - це здавна прийняті звичаї. Звичаї передавалися від батьків і дідів дітям, онукам і з часом ставали традиціями. От коли ми збираємося однією великою родиною, ми згадуємо наших прабабусь, особливо цікаво слухати бабусю, яка любить згадувати своє дитинство, своїх батьків. І я іноді замислююся: чи будуть наші діти розповідати своїм онукам про нас чи ця традиція поступово зникне? Давайте розповімо, які традицій дотримуються у ваших родинах.
(Розповіді батьків.)
Ведучий: По-вашому, хто з батьків розповів краще всіх про сімейні традиції?
Конкурс «Образ своєї сім'ї».
Ведучий: Наші діти намагалися створити образ своєї сім'ї. На що схожа сім'я? Яка вона? Діти представили свою сім'ю у вигляді якого-небудь образу, красивого і доброго. Це - явище природи, рослини, тварини, будівлі, навіть предмети. Діти дали визначення своєї сім'ї.
(Діти показують свій образ сім'ї і дають визначення.)
Ведучий: Ось такий діти хочуть бачити або бачать свою сім'ю.
Конкурс «Гумористичний».
Ведучий: Зараз нам належить почути кумедні історії з життя батьків та їх дітей. Послухаємо розповіді наших учасників (розповіді учасників).
Конкурс «Фірмове блюдо».
Ведучий: Я дуже люблю овочі: капусту, помідори, морква, цибуля, часник - це мої улюблені продукти. Я дуже люблю страви, приготовлені з них. А які улюблені продукти у вас? Давайте подивимося - приготуємо салати сім'єю: діти допомагаю мамам. Подивимося, які вони у нас помічники? У кого смачніше салат вийде?
Конкурс «Умілі руки».
Ведучий: У нас тут ще є куточок «Умілі руки не знають скуки». Чия робота сподобалася найбільше?
Вед: Наше свято підійшло до кінця. Спасибі всім за ваші посмішки, пісні, добрі побажання. Зберігайте тепло сімейного вогнища. Щастя вам і до нових зустрічей. Зараз вас будемо нагороджувати медалями.
«Оригінальне родовідне».
«За збереження сімейних традицій».
«Оригінальний образ сім'ї»
«Вправний кухар».
«Оригінальний розповідь».
«Умілець».


Сценарій свята
«1 квітня-нікому не вірю»


Мета: Створити радісний, святковий настрій учасників свята.
Завдання:
Формувати у дітей вміння емоційно виконувати пісні і танці.
Розвивати у дітей музичний слух, пластику, творчу активність.
Дійові особи:
Скоморох Прошка - дорослий.
Скоморох Тимошка - дорослий.
Людина Розсіяний - дорослий.
Діти під веселу музику збираються в музичному залі.
Виходять під музику скоморохи.
Вільна танець. «Ах, ви сіни».
Прошка: Підходь, дітвора, та послухайте мене.
Тимошка: І мене.
Прошка: І мене!
Разом: Заради нинішнього дня.
Прошка: Що це ми расплясались?
Тимошка: Не знаю, мабуть, від радості. Свято аж надто хороший. День сміху. Та й хлопці колом гарні, веселі, радісні!
Разом: З днем сміху!
Діти: Спасибі.
Прошка: Коли відзначають День сміху?
Діти відповідають.
Скоморохи:
 Правильно, навесні, 1 квітня. Заспіваємо пісню про весну.
Пісня «Весела пісенька»
Тимошка: Постривай, ось ми з хлопцями розмовляємо, пісні співаємо, а хто ми такі, так їм і не сказали!
Прошка. А раптом вони вже самі здогадалися?
Тимошка. А якщо ні?
Скоморохи представляються, жартівливо вклоняючись.
Прошка.
Ми - веселі потешники,
Балагури і насмішники!
Дуже любить нас народ,
Скоморохами кличе.
Тимошка.
Я - скоморох Тимошка,
А це - мій друг, Прошка!
Прошка: А вас як звати, скажіть кожен своє имя.Сначала дівчинки
Тимошка: А зараз хлопчики..
Прошка: Все зрозуміло: всіх хлопчаків звуть Бу-Бу-бу, а дівчат сю-сю-сю.
Тимошка:. А зараз давайте покричим.Девочки покричать слово «ящики»,.
Прошка: А хлопчики слово «хрящики!»
Тимошка: Отже, три, чотири (Всі виконують.)
Молодці. Ми зараз почули як чхає слон.
Прошка: А зараз давайте пограємо, любите ви грати?
Ми ляскаємо в долоні (діти плескають)
Ми ногами тупотів.. (діти тупають)
Надуваємо щоки... (діти надувають щоки)
Скачемо на носочках (діти стрибають на носочках)
І один одному навіть
Язички покажемо.. (діти показують язички)
Тимошка: Дружно стрибнемо до стелі... (діти попрыгивают)
Руки поднесем до скроні (діти крутять ручками біля скроні)
Оттопырим вушка (діти відкопилюють вушка)
Хвостик на маківці)
Ширше рот відкриємо... (діти відкривають широко рот)
Гримаси все побудуємо.. (діти будують гримаси)
Як скажу я цифру 3 - всі з гримасами замри!
Прошка.
Ех ти, скоморох Тимошка,
У тебе очі, як миски,
В тебе криві ніжки,
І ще горбат трошки.
У тебе в руках волоть,
А в кишені - перепілка!
Ти чого б'єшся, я ж пожартував! Сьогодні ні на кого не можна ображатися, всім можна жартувати і підсміюватися один над одним.
А чого всі ми жартуємо нехай і хлопці отчебучат чого-небудь.
Небилиці.
Прошка: А я знаю, що вони і веселі жартівливі коломийки знають. Послухаємо?
Жартівливі коломийки.
Скоморохи: А ми ж и не просто так прийшли.
Мішки сміху принесли.
Показують свої мішки».
Прошка: Мій мішечок більше!
Тимошка: Немає мій.
Прошка: Мій мішок смішніше.
Тимошка: Немає мій.
Прошка: Давай розв'яжемо і подивимося.
Тимошка: Давай.
Прошка: Цур, я перший развяжу.
Тимошка: Давай.
Дістає з мішка два великих незвичайних капці. Посередині вони прошиті, щоб в кожну половинку можна було вставити ногу.
Прошка: Якісь у тебе шльопанці дивні. Дивись, я надів , а кроці не можу зробити.
Тимошка: Це спеціальні шльопанці, шльопанці дружби. В них ходити модно тільки вдвох. Ось дивись, я одягну ляпанцю на мою праву ногу, а ти-на ліву. І пішли разом дружно, куди ти, туди і я. Кудая, туди і я.
Гра «Біг парою в капцях».
Прошка дістає з мішка посмішку.
Тимошка: Ой, посмішка.
СлушайПрошка, а давай посмішку всім подаруємо?
Прошка: Давай не тільки посмішку всі подаруємо, але і поцілунок!
Естафета «Поцілунок».
Лунає дзвінок. Скоморох 1 дістає мобільний телефон, слухає і каже у слухавку: «Ага», «Йес», «Про кей»!». Потім закінчує розмову і прибирає телефон в кишеню.
Тимошка: Фути-нуты, які ми круті!
Прошка: Чого ти, фути-нуты, тут тобі по телефону, Прошка, привіт прислали.
Тимошка: Хто?
Прошка: Маша.
Тимошка: Яка Маша?
Прошка: наша Свиня.
Тимошка: Наше свято продовжується. Вам привіт від клоунів. Вони прислали вам ось цю картину.
Скоморохи розгортають картину, яка на ній зображена корова без хвоста. Хвіст намальований окремо.
Прошка: Хлопці, це хто?
Діти: Корова!
Тимошка: Яка незвичайна корова, чого-то у неї не дістає?
Діти: Хвоста.
Прошка: адже Ось які клоуни, самі не прийшли, а повеселити вас хочуть.
Тимошка: Хто хоче прикріпити корові хвоста з зав'язаними очима? Ось так.
Скоморохи демонструють. (Хвіст на магніті, а малюнок корови кріпиться до листу заліза.
Атракціон «Корова».
Після атракціону Прошка уважно дивиться на одну з вихователів.
Прошка:
А от я на вас дивлюся і думаю, ви чи не ви?
Вихователь: Що вилили? Я нічого не виливала.
Прошка: Так не вилив, я кажу: Ви чи не ви?»
Вихователь: Ах, вили! Хто вили?
Прошка: Та ні ж кажу - ви чи не ви?
Вихователь: я не вив.
Прошка: ну і вони не вили.
Вихователь: так не зрозуміти тебе.. Чого ти хочеш? Напевно ти один знаєш чого хочеш сказати.
Прошка: Немає ні я один. А ми всі.
Вихователь: Хто це ми?
Прошка: Ви, ми, ти, я.
Вихователь: Ах, вимиті. А хто ж немиті.
Прошка: Про кого ви говорите, не про мене?
Вихователь: Що проміняли?
прошка: Я ж вам кажу, не про мене?
Вихователь: Ні, нам ніяк не розібратися.
Прошка: Так, хлопці, у мене в мішечки ще смішинки залишилися.
Ой, та це насіння...
Пісня «Насіння».
Прошка дістає зі свого мішка хустку.
Прошка:
Є ще одна гра,
Нелегке завдання:
Пов'язати на кулю хустку,
Виявити старання.
Проводиться гра «Веселі матрьошки».
Учасникам гри треба пов'язати хустку на повітряну кулю. Виграє той, хто впорається із завданням швидше. Кулі за ниточку тримають. Скоморохи.
Тимошка дістає цукерку.
Тимошка:
Головні люди - це друзі,
Не нагодувати одного не можна!
Проводиться гра «Нагодуй друга».
Діти із зав'язаними очима годують один одного шоколадною цукеркою.
Скоморохи: В наших мішках смішинки закінчилися.
Скоморохи: Веселилися, реготали
І трохи втомилися.
Ми трохи посидимо,
Що буде далі, подивимося.
Вбігає Розсіяний.
Привіт, хлопці.
Дозвольте відрекомендуватися - я Людина-розсіяний з вулиці Бассеиной. Запам'ятали? А ну-ка повторіть?
А знаєте чому я до вас прийшов. Адже сьогодні День сміху - це так би мовити мій довічний свято. Адже все що я не роблю,-це веселить всіх навколо, бо я завжди що-небудь напутаю.
Я сів вранці на ліжко,
Став надягати сорочку.
В рукави просунув руки -
Виявилися - це штани.
А замість шапки на ходу
Я надів сковороду
Замість валянок рукавички
Натягнув собі на п'яти.
Ось я який розсіяний, з вулиці Басейної.
А ви, хлопці, уважні, ніколи, нічого не перепутываете.
Прошка: А от зараз ми перевіримо. Відповідайте на мої питання голосно «Я», тільки будьте уважні.
- Хто любить гри?
- Хто любить свята?
- Хто любить жувальні гумки?
- Хто жує пральні машинки?
Розсіяний відповідає «Я».
- Хто любить тістечко?
- А морозиво?
- А шоколад?
- А мармелад?
Хто любить їсти?
І поїсти скарб?
(Людина Розсіяний відповідає «Я».)
- Кому подобаються стусанів?
(Людина Розсіяний відповідає «Я».)
- Хто любить засмагати?
- А хто любить покричати?
- Купатися в брудній калюжі?
- Хто не миє вуха?
Людина Розсіяний: От бачите який я розсіяний з вулиці Басенной.
Тимошка: А хто любить грати?
Людина Розсіяний. А я найбільше люблю грати на музичних інструментах?. Створимо оркестр і я буду диригентом в ньому.
Прошка. А ти нічого не переплутав?
Людина Розсіяний. Постараюся нічого не переплутати. Я запрошую до оркестр 5 осіб.
Діти виходять. Людина розсіяний роздає їм інструменти - тазик, каструльку, відерце, чайник, залізну тарілку і ударні за ним інструменти - ополоники і ложки. Розсіяний диригує. Скоморохи сміються.
Скоморохи. Смішно було, на жаль ти знову все переплутав. В оркестрі грають на інших інструментах. Але сьогодні День Сміху і ми скажемо спасибі за такий виступ хлопців.
Людина Розсіяний: Як у вас тут цікаво. Але мені пора в Ленінград. Побіжу-ка я в касу. Купувати пляшку квасу.
Прошка: А я зараз перевірю ваш настрій за вашим оплесків.
- Аплодують лише дівчатка.
- Аплодують лише хлопчики.
- Тільки ті, хто любить відпочивати.
- А зараз ті, хто любить поговорити.
- Аплодують ті, хто любить танцювати.
Танець «Іспанський танець».
Скоморохи: а зараз і ми будемо танцювати, зображувати тварин. Але спочатку давайте прорепетируем.
- Як собака гавкає.
- Кицьки нявкають.
- Свині хрюкають.
- Зозуля кує.
- Півень кричить.
- Жаби квакають.
Пісня - танець «Собаки гавкають».
Танець «Барбарики».


Сценарій розваги «Чарівний пензлик»

Матеріал. Репродукції із зображенням пейзажу, портрета, натюрморту, 2 мольберта, аркуші білого паперу, 2 косинки, малюнки дітей.
Діти заходять до зали під тиху музику. Зал прикрашений дитячими малюнками.
Ведучий звертає увагу дітей на малюнки і пропонує їх розглянути і згадати хто їх намалював.
Провідний. Хлопці, до нас сьогодні на свято поспішає один гість, вгадайте хто це?
Свою косу без побоювання
Вона вмочає у фарби.
Потім пофарбованої кіскою
В альбомі водить по сторінці (пензлик).
В зал під музику вальсу входить Пензлик.
Пензлик. Здрастуйте діти. Мене звуть Чарівна Пензлик. Я живу у художника і допомагаю йому малювати картини. Але от біда, художник став такий розсіяний і завжди, що-небудь забуває і втрачає. Ось і тепер пішов, а мене забув. Як же він без мене впорається?
Провідний. Не хвилюйся мила Пензлик, адже картини можна малювати не тільки пензликом. Подивися роботи наших дітей.
Кисочка розглядає малюнки та дивується.
Пензлик. Як же це все ви намалювали?
Діти. Долоньками, пальчиками, плямами.
Пензлик. Ну, ось я нікому не потрібна, всі можуть малювати і без моєї допомоги, і діти і мій улюблений художник.
Провідний. Немає мила пензлик, без твого чарівництва не з'явилися такі малюнки дітей як цей дивовижний кіт або ця пожежна машина та інші дитячі малюнки.
Пензлик (заспокоюється) ваші діти такі чудові і так добре навчилися малювати. Тоді я з ними пограю.
Гра «Що забув намалювати художник?»
Пензлик пропонує дітям розглянути незакінчені малюнки. Просить назвати яку частину предмета не намалював художник.
Малювання закритими очима.
Дітям зав'язують очі і пропонують намалювати на мольберті який-небудь предмет.
Пензлик. Хлопці, а ви знаєте, що художнику для роботи потрібна не тільки пензлик, але й інші предмети і матеріали?
Гра «Питання-відповідь».
1. На чому художник змішує фарби?
2. Як називаються фарби, що розводяться водою?
3. Що таке мольберт?
4. Як називаються фарби, якими розписують глиняні іграшки?
5. Чим перуть олівцеві лінії?
6. Як називається матеріал на якому малює справжній художник?
Звучить пісня «Мільйон червоних троянд». До зали входить художник (шукає пензлик).
Художник. Пензлик, пензлик, де ти? Хлопці, ви не бачили пензлик?
Пензлик. Я тут. Нарешті ти мене знайшов. А я тут з хлопцями граю. Подивися, які вони талановиті, як добре вміють малювати. Та ще й розумні, на всі мої запитання відповіли.
Художник (розглядає малюнки дітей). Дійсно чудові роботи.
Пензлик. Дорогий художник ти знову, щось забув?
Художник (перевіряє свої речі). Та ні, Пензлик, начебто все на місці.
Пензлик. Ти забув привітатися з хлопцями.
Художник. Вибачте. Привіт хлопці, я художник-пейзажист, я люблю малювати природу. І сьогодні я намалював чудовий краєвид. Ось він (показує картину із зображенням портрета).
Пензлик (дивується). Художник, хіба це пейзаж? Ти знову все переплутав. Хлопці, що намалював художник?
Діти. Портрет.
Художник. Ну, тоді - це пейзаж? (Показує натюрморт).
Пензлик. Діти, що намалював художник? (Натюрморт).
Художник (дістає останню картину). Ну це точно пейзаж.
Пензлик. Як ви думаєте, що намалював художник? (Пейзаж).
Художник. Які розумні діти, правда пензлик? А ви любите малювати? (Так). Тоді пограємо в гру «Оживи фігуру».
Дітям роздаються аркуші паперу із зображенням різних геометричних фігур. Діти повинні домалювати додаткові деталі, що б вийшло зображення якого-небудь предмету.
Художник. Молодці хлопці! У вас вийшли цікаві і такі різні малюнки. Ну що ж, а тепер пора прощатися.
Пензлик. Художник, а що це в тебе таке гарне (дістає з картин художника розмальовки).
Художник. Ах, знову забув. Це подарунки для майбутніх художників.
Художник і Пензлик роздають дітям розмальовки і прощаються з дітьми.