1. Тема. Бабусина
скринька.
Програмовий зміст: учити дітей правильно і чітко промовляти звук [к]; продовжувати навчати дітей розповідати українські забавлянки, пісеньки; звуконаслідувати слова, тренувати дітей у вимові з різною силою голосу; розвивати голосовий апарат, пальцеву моторику, навички творчої діяльності; пам’ять, увагу; виховувати інтерес до ігор, народної творчості.
Програмовий зміст: учити дітей правильно і чітко промовляти звук [к]; продовжувати навчати дітей розповідати українські забавлянки, пісеньки; звуконаслідувати слова, тренувати дітей у вимові з різною силою голосу; розвивати голосовий апарат, пальцеву моторику, навички творчої діяльності; пам’ять, увагу; виховувати інтерес до ігор, народної творчості.
Словник: збагачувати дитячий словник словами
скринька, квочка, зозуля; активізувати вживання слів: яскраве, тепле, лагідне,
маленькі, жовтенькі, пухнасті, м’якенькі.
Матеріал: скринька; картинка із зображенням
дощику, сонечка, іграшки: квочка, курчата, зозуля; намальовані долоньки;
солодкий хлібець.
Хід заняття
Заходить вихователь у костюмі бабусі.
— Добрий день, мої малята!
— Добрий день, бабусю!
— Подивіться, що я вам принесла. Це скринька.
— Що це, дітки? (Діти повторюють хором і поодинці.)
— Як ви думаєте, що лежить у скриньці?
(Міркування дітей.)
— У цю скриньку я поклала українські забавлянки й пісеньки.
— Давайте ми з вами трішки пограємося.
Ой, що це капає?
(Виставляється картинка із зображенням дощику.)
— Як капає дощик? (Крап-крап.)
(Діти повторюють хором і поодинці з різною силою голосу.)
— Але якщо дощик іде довго, стає сумно. Давайте з вами
покличемо сонечко!
(1–2 дитини розповідають закличку.)
Сонечко, сонечко
Виглянь у віконечко.
Там дітки граються
Тебе дожидаються.
Виглянь у віконечко.
Там дітки граються
Тебе дожидаються.
(Зі скриньки вихователь дістає картинку із зображенням
сонечка.)
— Подивіться, яке сонечко? (Яскраве, тепле, лагідне…)
Здогадайтеся, хто це гріється на сонечку.
Жовтенькі кульбабки
Мають по дві лапки,
Зернятка збирають,
Пищать, не вгавають. (Курчата.)
Мають по дві лапки,
Зернятка збирають,
Пищать, не вгавають. (Курчата.)
(Вихователь ставить на килимок курчат.)
— А які курчата? На що вони схожі? (На маленьке сонечко, на
кульбабки, клубочки.)
Котяться жовті клубочки
До рідної матінки-… (квочки).
До рідної матінки-… (квочки).
— Як кличе мама-квочка своїх дітей? (Ко-ко-ко.)
(Діти повторюють хором і по одному.)
Курочка говорить:
«Ко-ко-ко не ходіть далеко!»
— Що говорить курочка? (Діти повторюють.)
— Чуєте, малята, хтось у скриньці стукає. Хто там, давайте
подивимося.
(Вихователь дістає картинку із зображенням зозулі.)
— Що це за пташка прилетіла до нас? Це зозуля. Давайте разом
скажемо.
(Хорові й індивідуальні повторення.)
— Яку пісеньку співає зозуля? (Ку-ку.)
(Діти повторюють хором і поодинці.)
— А тепер давайте зозуленьці заспіваємо пісеньку:
Прилетіла зозуленька
З темного лісочку,
Сіла, сіла, закувала:
— Ку-ку! Ку-ку! Ку-ку!
З темного лісочку,
Сіла, сіла, закувала:
— Ку-ку! Ку-ку! Ку-ку!
(Діти співають.)
— Давайте подивимося, що ж іще є у скриньці.
(Вихователь дістає намальовані долоньки.)
— Що це? Як можна гратися долоньками, пальчиками? (Плескати,
показувати фігури тварин.)
— Давайте покажемо зайчика.
— А тепер покажіть лисичку, а потім вовка.
(Діти, рухаючи руками, показують символи, що означають
тварин.)
— Тепер давайте спечемо хлібчик і пригостимо пташок і
тварин.
(Діти обігрують пісеньку «Печу, печу хлібчик».)
Печу, печу хлібчик
Дітям на обідчик:
Меншому — меншенький,
Старшому — більший,—
Шусть у піч, шусть у піч!
Дітям на обідчик:
Меншому — меншенький,
Старшому — більший,—
Шусть у піч, шусть у піч!
— Подивіться, який гарний хлібчик у нас вийшов! (Бабуся
дістає хлібчик і пригощає дітей. Діти прощаються з бабусею.)
Підсумок
— Хто сьогодні грався з нами? Чи будете ви їх пригощати
смачненьким хлібцем? (Відповіді дітей.)
2. Тема. Подорож у казкову країну.
Програмовий зміст: формувати навички правильної
вимови звука [о]; навчати відповідати на запитання вихователя, розповідати
потішки; навчати за допомогою вихователя інсценізувати добре відомі казки;
розвивати зв’язне мовлення, навички творчої діяльності, пам’ять, увагу, уміння
слухати інших дітей; виховувати інтерес і любов до української народної
творчості.
Словник: активізувати вживання іменників:
сорока, горобчик, зайчик, колобок, яєчко, курочка Ряба.
Матеріал: шапочки звірят, сюжетні картинки до
українських казок, гніздо, яєчко, атрибути до української народної казки «Дід
та баба».
Хід заняття
— Сьогодні ми з вами потрапимо в казкову країну. Зараз я за
допомогою чарівної палички перетворю вас на казкових героїв.
(Дітям одягають на голову шапочки казкових героїв.)
— Які гарні звірята! Давайте подивимося, хто це? (Сорока.)
— Послухайте забавлянку.
(Дитина розповідає забавлянку «Сорока-ворона», а діти
виконують відповідні рухи.)
Сорока-ворона
На припічку сиділа,
Діткам кашку варила:
— Цьому дам, цьому дам,
Цьому дам, цьому дам,
А цьому не дам,
Бо цей дров не носив,
Діжі не місив,
Хати не топив,
Діток гулять не водив
— Справжній лежень.
На припічку сиділа,
Діткам кашку варила:
— Цьому дам, цьому дам,
Цьому дам, цьому дам,
А цьому не дам,
Бо цей дров не носив,
Діжі не місив,
Хати не топив,
Діток гулять не водив
— Справжній лежень.
— А хто це прилетів? (Горобчик.)
(Дитина обігрує приспівку.)
Летів горобчик:
Жив-жив-жив!
— А де ж мені сісти?
— На печі.
— А що ж мені їсти?
— Калачі.
— Гам!
Жив-жив-жив!
— А де ж мені сісти?
— На печі.
— А що ж мені їсти?
— Калачі.
— Гам!
— Ось послухайте, про кого я загадаю загадку.
Довгі вуха, куций хвіст,
Невеличкий він на зріст,
На городі побував,
Нам капусту пожував. (Зайчик.)
Невеличкий він на зріст,
На городі побував,
Нам капусту пожував. (Зайчик.)
— Давайте пограємось із зайчиком у гру «Зайчик сіренький
сидить». (Слова гри діти промовляють разом із вихователем.)
Ось сіренькі зайчики сидять.
Вони вушками ворушать. (Присідають.)
Ось так, ось так,
Вони вушками ворушать. (Рухають руками над головою.)
Їм холодно сидіти,
Треба лапоньки погріти, (Плескають.)
Вже набридло їм стояти,
Трохи треба пострибати.
Стриб, стриб, стриб, стриб,
Трохи треба пострибати. (Стрибають.)
Зайчики, поспішайте,
Вовк за деревом — тікайте! (Біжать.)
Вони вушками ворушать. (Присідають.)
Ось так, ось так,
Вони вушками ворушать. (Рухають руками над головою.)
Їм холодно сидіти,
Треба лапоньки погріти, (Плескають.)
Вже набридло їм стояти,
Трохи треба пострибати.
Стриб, стриб, стриб, стриб,
Трохи треба пострибати. (Стрибають.)
Зайчики, поспішайте,
Вовк за деревом — тікайте! (Біжать.)
— Погляньте, дітки, хтось котиться по доріжці. Хто це?
(Колобок.) А яку пісеньку він співає? (Декілька дітей розповідають.)
Я по засіку метений,
Я на яйцях спечений,
Я від баби утік,
Я від діда утік,
То й від тебе утечу!
Я на яйцях спечений,
Я від баби утік,
Я від діда утік,
То й від тебе утечу!
— Колобок приніс нам картинки. Подивіться і скажіть, хто що
робить.
(Дітям роздаються сюжетні картинки з епізодами казок.
Діти розповідають, що роблять герої: зайчик стрибає, колобок котиться…)
— Подивіться, що я знайшла.
(Вихователь показує гніздечко з яйцем.)
— Хто його зніс? Це яєчко незвичайне, воно казкове. Як ви
думаєте, з якої воно казки? («Курочка Ряба».)
— Давайте скажемо потішечку:
О-о-о, яєчко одно
Знесла курочка рябенька,
Знайшли дітоньки маленькі.
О-о-о, яєчко одно!
Знесла курочка рябенька,
Знайшли дітоньки маленькі.
О-о-о, яєчко одно!
— А ось і герої казки «Курочка Ряба».
Сідайте, звірята, зручніше і подивіться казочку. (Діти
інсценізують казку 2–3 рази поспіль.)
— А зараз я знову перетворю вас на діточок.
Підсумок
— Чи сподобалось вам у казці? Що вам сподобалось
найбільше? (Відповіді дітей.)
Заняття 3. Тема.
Знайомство. Розповідь про матусю.
Програмовий зміст: закріплювати знання про своє
ім’я, ім’я мами; формувати уявлення дітей про роль мами в сім’ї; формувати
уміння складати прості речення; вчити відповідати на запитання; розвивати
уміння розповідати потішки, невеликі вірші; виховувати любов до матері.
Словник: збагачувати словник дітей іменниками:
мама, матуся, матінка; прикметниками: добра, лагідна, гарна, весела;
дієсловами: миє, прибирає, готує, одягає.
Матеріал: віконечко, сонечко, курочка з
курчатами, картинки до гри «Що робить?», вірші про маму.
Хід заняття
Вихователь. Діти, хто це заглядає у віконечко?
Давайте покличемо його.
Заглянь, заглянь, сонечко,
До нас у віконечко,
Тут малята граються,
Тебе дожидаються.
До нас у віконечко,
Тут малята граються,
Тебе дожидаються.
Яке гарне сонечко до нас завітало! Давайте з ним
привітаємось.
Діти. Добрий день!
Вихователь. Сонечко хоче з нами познайомитись.
(Вихователь підносить сонечко до дітей, або діти підходять до віконечка.)
Діти (по черзі). Мене звуть…
Вихователь. Із ким ви познайомились?
Діти. Із сонечком.
Вихователь. Сонечко пригріло, і на подвір’я
вийшли… (Вихователь виставляє картину.) Хто це?
Діти. Курчата.
Вихователь. Як вони ходять? (Діти
імітують рухи.)
— Як дзьобають зернятка?
— Як махають крильцями?
— А як вони кричать? (Діти відтворюють
звуконаслідування.)
— Хто це з ними гуляє?
— Як звати їх маму?
— А у вас є мами?
— Як звати маму Наталки?
— Мама яка?
Дидактична вправа «Мама яка?»
Діти добирають епітети до слова мама: красива, люба, добра,
мила,…
Вихователь. За що ви любите свою матусю? А в тебе, Дмитрику,
яка мама? Що вона вміє робити?
(Розглядання картинок.)
Дидактична вправа «Що робить?»
Мета: формувати уявлення про роль матері в
сім’ї.
— Зараз Марійка розповість віршик про свою маму.
Марійка
Мамо мила, мамо люба,
Мамо дорогенька,
Я люблю тебе, матусю,
Я твоя маленька.
Мамо дорогенька,
Я люблю тебе, матусю,
Я твоя маленька.
Вихователь. А хто ще хоче розповісти віршика про
матусю?
(Діти декламують вірші.)
Лагідна, ласкава
Мама мене любить.
І зі мною грається —
Пестить і голубить.
Я найкращі квіти
Мамі подарую,
Бо найбільше в світі
Мамочку люблю я!
Мама мене любить.
І зі мною грається —
Пестить і голубить.
Я найкращі квіти
Мамі подарую,
Бо найбільше в світі
Мамочку люблю я!
Підсумок
Вихователь. Як ви називаєте свою маму вдома? Як
ви їй допомагаєте? (Відповіді дітей.)
— А тепер сонечко запрошує нас на прогулянку. Давайте підемо
до нього на вулицю.
Заняття 4. Тема.
Тато, мама, я.
Програмовий зміст: формувати у дітей уявлення
про сім’ю, роль мами і тата в сім’ї; закріплювати знання про повне ім’я та ім’я
по батькові; вчити правильно вживати прийменники з іменниками; формувати
навички вживання іменників у формі орудного відмінка; учити розрізняти і
правильно називати будівельні деталі, виробляти уміння виготовлювати нескладні
меблі; розвивати логічне мислення, зв’язне мовлення, пам’ять; виховувати повагу
і любов до тата й мами.
Словник: активізувати вживання слів мама,
матуся, матінка, татусь, таточко, татуньо, сім’я.
Матеріал: «чарівна» квітка, фотографії сімей,
картина із зображенням кімнати з побутовими предметами на липучках, цеглинки,
кубики, іграшки.
Хід заняття
Вихователь. Подивіться, яка чарівна квітка
з’явилася у нас. Давайте подивимось, що всередині квіточки.
Діти. Фотографії.
Вихователь. Хто на них зображений? (Мами, тата,
діти.)
— Як сказати одним словом? (Сім’я.)
— Знайдіть кожен свою сім’ю. Як звати маму (тата, тебе)?
— Давайте лагідно покличемо маму (тата).
Дидактична гра «назви лагідно»
Діти добирають пестливі слова: матусю, матінко, татусь,
таточко…
Вихователь. Як ви допомагаєте мамі вдома?
— Давайте допоможемо їй прибрати кімнату.
(Діти розкладають речі в кімнаті.)
— Куди ви поклали сукню? (Відповіді дітей.)
— Куди поставили вазу?
— У мене є ще фотографії. Давайте їх розглянемо. Скажіть,
куди і з ким йдуть діти.
Дидактична гра «Куди і з ким я йду»
В дитсадок — із мамою,
В магазин — з бабусею,
На риболовлю — з дідусем тощо.
В магазин — з бабусею,
На риболовлю — з дідусем тощо.
Вихователь. Подивіться, що трапилося зі
стільчиком! Хто ж нам допоможе його полагодити? (Відповіді дітей.)
— Як ми звернемося до тата?
Діти. Тату, полагодь, будь ласка, стільчик!
(Діти вправляються у вимові речення.)
Вихователь. Давайте і ми з вами змайструємо
стільчики для іграшок.
З чого ми їх зробимо? (Із цеглинок і кубика.)
(Показ вихователем дій, робота дітей. Вихователь показує, як
із цеглинок і кубика зробити стільчик (шляхом приставляння).)
— Кого ми посадимо на стільчики?
(Діти граються іграшками.)
Підсумок
Вихователь. Як піклуються мама з татом про
дідуся та бабусю?
— Як ви допомагаєте бабусі, дідусеві, мамі й татові? (Відповіді
дітей.)
Заняття 5. Тема. У
гості до бабусі й дідуся
Програмовий зміст: учити дітей розпізнавати
голоси тварин; формувати знання про імена дідуся і бабусі; формувати навички
вимови окремих звуконаслідувань з різною тональністю; виробляти уміння розуміти
і позначати словами поняття вгорі, внизу, великий, маленький; відповідати на
запитання який?; вчити дітей відщипувати маленькі шматочки глини від грудочки,
скачувати коловими рухами, розплескувати їх між долонями; розвивати уяву,
мовлення, уважність, формоутворювальні рухи руки; виховувати любов до рідних.
Словник: активізувати вживання слів: бабуся,
дідусь, вгорі, внизу, великий, маленький.
Матеріал: атрибути до рухливої гри «Поїзд»,
запис голосів домашніх тварин, макет яблуні, площинні яблука, глина, дощечки,
іграшки дідуся і бабусі.
Хід заняття
Чути гудок поїзда.
— Діти, ви чуєте, що це кричить?
— Це великий чи маленький поїзд?
— Як кричить великий поїзд? («У-у-у-у» — голосно.)
— А як маленький? («У-у-у-у» — тихенько.)
(Хорові та індивідуальні відповіді.)
— А ось і наш поїзд. Він запрошує нас поїхати в гості до
бабусі й дідуся.
Рухлива гра «Поїзд»
Звучить запис пісеньки «Загудів паровоз».
Мета: продовжувати формувати навички вимовляти звук [у];
виробляти уміння узгоджувати власні рухи з рухами інших дітей.
— Хто це нас зустрічає? (Дідусь і бабуся.)
— Що у них є на подвір’ї?
(Звучить запис голосів тварин: собаки, кішки, корови, кози,
поросяти.)
— А що росте?
Є в дідуся добре діло:
Сад розводить на горбку.
Квітнуть вишні біло-біло
В дідусевому садку.
Сад розводить на горбку.
Квітнуть вишні біло-біло
В дідусевому садку.
І ніхто не відгадає,
Якщо дід вас вигляда,
Чи то вишня розквітає,
Чи в дідуся борода.
(Ю. Гойда)
Якщо дід вас вигляда,
Чи то вишня розквітає,
Чи в дідуся борода.
(Ю. Гойда)
Дидактична гра «Чарівна дідусева яблунька»
Мета: учити дітей розуміти і позначати словами
поняття вгорі, внизу.
(На площинному зображенні яблуньки діти називають місце розташування
яблук: вгорі, внизу.)
— А у вас є бабусі? (Відповіді дітей.)
— Як звати бабусю Мишка?
— А Лізи?
— А яка у вас бабуся?
— Вона вас пригощає гостинцями?
— Якими гостинцями вона вас пригощає?
— Наша бабуся вирішила пригостити нас оладками.
— Давайте розповімо забавлянку «Ладки, ладоньки, ладусі».
— Ладки, ладоньки, ладусі,
Ой, ладусі, ладки.
Де були ми?
— У бабусі.
— Що їли?
— Оладки.
— З чим оладки?
— Із медком
Та з солодким молочком.
Ой, ладусі, ладки.
Де були ми?
— У бабусі.
— Що їли?
— Оладки.
— З чим оладки?
— Із медком
Та з солодким молочком.
— Давайте допоможемо бабусі зліпити оладки.
(Вихователь показує рухи ліплення оладок, утворюючи
округлі форми і розплескуючи їх.)
(Діти ліплять оладки.)
— Нам час вертатися додому.
Рухлива гра «поїзд»
Діти шикуються один за одним у колону. За сигналом
вихователя йдуть уперед, поступово прискорюючи темп. Під’їжджаючи до умовного
місця, переходять на ходьбу. На слово приїхали зупиняються.
Підсумок
— Чи сподобалось вам у гостях в бабусі та дідуся? (Відповіді
дітей.)
— Що вам сподобалось найбільше?
Заняття 6. Тема.
Моя сім’я.
Програмовий зміст: закріплювати знання дітей про
сім’ю; вчити дітей розглядати картину і сприймати її зміст; формувати уміння
складати розповідь, закінчуючи фрази (за допомогою вихователя); виробляти
навички вимовляти трискладові та чотирискладові слова; розвивати зв’язне
мовлення, увагу, спостережливість; виховувати доброзичливість, почуття любові і
поваги до своїх рідних
Словник: сім’я, мама, тато, дідусь, бабуся,
донька, синок, діти.
Матеріал: макет будиночка, куща, фотографії
сімей, картина.
Хід заняття
— Діти, погляньте, що з’явилося у нашій групі? (Будиночок.)
— Подивіться, який незвичайний кущ росте біля будиночка.
Чому він незвичайний? Що на ньому є? (Фотографії сімей.)
— Як ви думаєте, хто живе в цьому будиночку?
— Чи може тут жити сім’я?
— Кожен візьміть фотографію своєї сім’ї. Розкажи, Сашко, хто
це? (Діти називають членів сім’ї.)
Дидактична гра «який?»
Мета: вчити дітей добирати епітети до слів тато,
мама, бабуся, дідусь. Запитання до дітей
— Дмитрику, яка в тебе мама?
— Катрусю, який в тебе тато?
— Яка бабуся у Владика?
— Давайте тихенько заглянемо у віконечко.
(Відчинити вікониці. У вікні з’являється картина.)
— Хто тут зображений? (Бабуся, дідусь та ін.)
Дидактична гра «плещемо в долонечки»
Мета: вчити дітей чітко промовляти трискладові
слова.
Вимова трискладових слів: ма-тін-ка, ма-му-ня, ба-бу-ня,
ді-ду-ню, ді-ду-сик.
— Давайте усі разом складемо оповідання про цю сім’ю. Я буду
починати речення, а ви закінчувати їх.
(Складання розповіді дітьми шляхом закінчення фрази, яку
розпочав вихователь.)
У будинку живе велика… (сім’я). За столом сидять… (дідусь,
бабуся). Телевізор дивляться… (донька, синок). Чаєм і печивом пригощає… (мама).
Книжку читає… (тато).
— Молодці, ви мені добре допомагали.
— Бачите, ця сім’я дружна. І всі ваші сім’ї повинні бути
дружними, веселими. І ви повинні любити один одного. Послухайте віршик про
рідний дім.
(Вихователь читає вірш.)
РІДНИЙ ДІМ
Хай живе наш рідний дім!
Тепло й затишно у нім.
Тут і тато, тут і ненька,
І бабусенька рідненька,
І веселий наш дідусь
Крутить пишний сивий вус.
(Є. Железнякова)
Тепло й затишно у нім.
Тут і тато, тут і ненька,
І бабусенька рідненька,
І веселий наш дідусь
Крутить пишний сивий вус.
(Є. Железнякова)
Підсумок
— Хто живе в нашому будиночку? Як це назвати одним
словом? (Відповіді дітей.)
Заняття 7. Тема.
Опис зайчика.
Програмовий зміст: вчити дітей правильно
називати тварин, складати з частин ціле, описувати іграшку за запитаннями
вихователя; закріплювати вміння порівнювати предмети за розміром; навчати
відщипувати маленькі шматочки глини від грудки і розкачувати прямими рухами;
розвивати уміння розповідати невеликі за розміром вірші, зв’язне мовлення
розвивати увагу, логічне мислення, уміння слухати; виховувати інтерес і
турботливе ставлення до тварин
Словник: збагачувати словник словами: зайча,
зайчисько, зайченятко, довговухий; активізувати вживання іменників: білочка,
ведмідь, лисичка, вовк, їжак; прикметників: пухнастий, сірий, м’якенький,
маленький, вухатий; дієслів: біжить, стрибає.
Матеріал: макети дерев, кущів; кубики або
картинки, розрізані на 4–6 частин; зайчик-іграшка; морквинки великі і маленькі,
глина, дощечки.
Попередня робота
Вивчення напам’ять віршів Г. Демченко «Білочка», В. Грінько
«Ведмідь».
Хід заняття
— Сьогодні я запрошую вас до казкового лісу.
(Макети дерев, кущів.)
Бачиш ліс цей чарівний?
В нім чудес, казок багато,
Так цікаво мандрувати
По галявах лісових.
Скільки тут пригод нових!
В нім чудес, казок багато,
Так цікаво мандрувати
По галявах лісових.
Скільки тут пригод нових!
— Хто ж живе у цьому лісі? Ми дізнаємось, коли складемо
картинки.
(Діти складають з частин картинок цілісне зображення
тварин.)
— Хто у тебе, Катрусю? А в тебе, Мишку?
— Щоб тварини нас не боялися, давайте розповімо їм віршики.
(Діти декламують вірші про тварин.)
Фізкультхвилинка
Забавлялись зайченята, (Діти піднімають руки вгору.)
Виглядаючи маму й тата. (Діти сідають навпочіпки, ставлять руки на пояс.)
Ось так — лапку до лапки, (Плещуть у долоні.)
Ось так — шапку до шапки, (Ставлять руки до голови.)
Ось так — вухом потрусимо (Діти хитають головою.)
Так, так, так! (Діти стрибають.)
Виглядаючи маму й тата. (Діти сідають навпочіпки, ставлять руки на пояс.)
Ось так — лапку до лапки, (Плещуть у долоні.)
Ось так — шапку до шапки, (Ставлять руки до голови.)
Ось так — вухом потрусимо (Діти хитають головою.)
Так, так, так! (Діти стрибають.)
— А хто це сховався під ялинкою?
— Як можна ласкаво сказати зайчикові, щоб він не боявся?
(Зайченя, зайчисько, зайченятко.)
— Давайте розповімо, який він.
(Діти описують зайчика.)
Запитання до дітей
— Зайчик який?
— Які у нього вушка?
— Який у зайчика хвостик?
— Що він уміє робити?
(Розповідь: «Ми побачили зайчика. У нього були
довгі вушка. У зайчика куций хвостик. Шубка в нього біла. Зайчик сидить під
ялинкою».)
— Наш зайчик дуже зголоднів. А що він любить їсти? Давайте
пригостимо його морквочкою. Давайте зліпимо велику і маленьку морквинки.
(Вихователь показує рухи ліплення моркви способом
розкачування і пояснює їх значення.)
Робота дітей.
— Яку ти морквинку зліпив? Це яка морквинка? А це?
Діти пригощають зайчика.
Підсумок
— Кого ми зустріли в лісі? Як допомогли зайчикові? Хто з
лісових звіряток вам найбільше подобається? Чому?
Заняття 8. Тема.
Спостереження за кішкою.
Програмовий зміст: закріплювати уміння дітей
розпізнавати кішку за зовнішніми ознаками; формувати навички вимовляти
звуконаслідування; продовжувати вчити відповідати на запитання; розвивати
увагу, спостережливість, мислення, уміння декламувати невеликі вірші;
виховувати любов до тварин, бережливе ставлення до них, бажання доглядати за
ними.
Словник: збагачувати словник іменниками:
кошенята, кішечка, лапи, морда, прикметниками: пухнаста, м’якенька, прудка.
Матеріал: кошик, кішечка — живий об’єкт,
картинки із зображенням дитинчат кішки та інших тварин, страв (молоко, риба,
м’ясо), шапочки для гри «Кішка і кошенята»
Хід заняття
— Сьогодні я йшла в дитсадок і знайшла ось цей кошик. Як ви
думаєте, хто тут заховався? Для того, щоб це дізнатися, потрібно відгадати
загадку:
І вусата, і хвостата
Ця тварина волохата.
Любить рибу, любить м’ясо
І облизується ласо. (Кішка, кіт.)
Ця тварина волохата.
Любить рибу, любить м’ясо
І облизується ласо. (Кішка, кіт.)
— До нас прийшла кішечка Муся. Давайте з нею привітаємося.
Запитання до дітей
— Якого кольору у неї шерсть?
— Що є у кішечки на голові?
— Якого кольору очі?
— Який у неї хвостик?
— Чим умивається кішечка? Кішечка яка?
— Чим вона корисна?
— Чому її тримають удома?
— А що любить їсти кішечка?
— А кішечка когось шукає. Її дітки десь поділись. А як
називаються її дітки? Як кішка їх кличе? Давайте допоможемо їх відшукати. Ми
зараз із вами будемо кішечками і покличемо маленьких кошенят.
(Діти знаслідують кішку, вимовляючи «няв-няв», голосно і
тихо.)
Кошенята виходять гратися на подвір’я.
— Скільки їх? А кішечок?
— Кішечка тепер заспокоїлась, зраділа.
— Серед цих страв оберіть ту, якою ми годуємо нашу кицю.
(Діти частують кішку.)
— Давайте розповімо нашій киці віршики. (Діти розповідають
вірші.)
Є У МЕНЕ КИЦЯ МУРКА
Є у мене киця Мурка,
Дуже мудра кішка.
Тільки скажеш: «Замазурка!»
Умивається хоч трішки.
Дуже мудра кішка.
Тільки скажеш: «Замазурка!»
Умивається хоч трішки.
А синок її Васько Муркне: «Мила нене, Поки вип’ю молоко,
Вмийся ти за мене».
КОТИК
Скочив котик,
Сів на плотик,
Має ротик
І животик.
Він біленький
І чистенький,
Гарний Мурко
Мій маленький.
Сів на плотик,
Має ротик
І животик.
Він біленький
І чистенький,
Гарний Мурко
Мій маленький.
— Давайте всі разом заспіваємо киці пісеньку.
(Діти співають пісню «Сіра киця».)
Сіра киця вмилася,
У вікно дивилася.
Хвостиком махала,
Кошенят чекала.
— Де мої малята?
Сірі кошенята?
Час уже їм спати,
Сірим кошенятам.
У вікно дивилася.
Хвостиком махала,
Кошенят чекала.
— Де мої малята?
Сірі кошенята?
Час уже їм спати,
Сірим кошенятам.
— Киці у нас дуже сподобалося, вона захотіла з нами
погратися.
(Діти грають у гру «Кішка і кошенята».)
Гра «Кішка і кошенята»
Дітей розподілити на підгрупи. Одні з них — «кішки», решта —
«кошенята».
«Кішки» сидять перед дугою. «Кошенята» почергово підлазять
під дугу і стрибають на обох ногах. За сигналом вихователя «кішки» починають
нявкати. «Кошенята» повертаються на свої місця.
Підсумок
— Про кого ми сьогодні розмовляли? (Відповіді дітей.)
Заняття 9. Тема. У
гості до лісових звірят.
Програмовий зміст: продовжувати ознайомлювати
дітей із тваринним світом, давати уявлення про білку, спосіб її життя; вчити
дітей відповідати на запитання за картиною; вчити розуміти значення слів:
багато, мало, більше, менше; розрізняти предмети за розміром; закріплювати
назви основних кольорів; розвивати мовлення, увагу, спостережливість;
виховувати інтерес і турботливе ставлення до тварин.
Словник: збагачувати словник дітей іменниками:
дупло, білченята, ведмежата, ведмедиця; активізувати вживання слів: білка,
зайчик, лисиця, мишка, хвіст, голова, пухнаста, м’якенька, руда, маленький,
сірий, вухастий, пухнастий, швидкий, великі, маленькі, червоний, синій,
зелений, жовтий.
Матеріал: шишки, горіхи, грибочки (муляжі);
кошики, іграшки лисиця та зайчик; макети дерев; картинки: білка з білченятами,
ведмедиця з ведмежатами, картки для гри «Заховай мишку».
Хід заняття
— Діти, що це лежить на нашому килимку? (Шишки, горішки,
грибочки.) Як ви думаєте, хто це усе загубив? Які тварини їдять грибочки,
шишки, горішки?
— Так, це, мабуть, білочка заховала.
— Скільки тут шишок? (Багато.)
— А горішків? Грибочків? (Багато.) А які грибочки за
величиною? Розкладіть грибочки по кошиках. Великі грибочки покладіть у великий
кошик, а маленькі — у маленький. Білочка заховала горішки та шишки під сніг.
Але сніг розтанув, і хтось може все забрати. Давайте зберемо
ці горішки, шишки, грибочки і віднесемо білочці. А де ж вона живе? (Відповіді
дітей.) Тоді ми з вами вирушимо до лісу.
— Кошики взяли? Тоді рушаймо! Кого ми можемо зустріти у
лісі? Ось ми і в лісі.
— Хто це стрибає нам назустріч? (Зайчик.)
— А зайчик який? (Маленький, сіренький, вухастий, пухнастий,
прудкий, м’якенький…)
— Давайте запитаємо у нього, де живе білочка.
— Зайчик відповів, що треба йти до високого дерева. Там у
дуплі живе білочка.
Подивіться навкруги, де є найвище дерево?
(Діти знаходять.)
— А де живе білочка? (У дуплі.)
— А ось і вона. Давайте тихенько подивимося, щоб не злякати.
— Якого вона кольору?
— Що у неї на голові?
— Який у білочки хвостик? Що ще є у білочки?
— Як називають її дитинчат?
— Чим вони схожі на білочку?
— Чим відрізняються?
— Давайте залишимо біля дерева кошики і тихенько підемо.
— Подивіться, кого ви ще помітили у лісі? (Ведмедицю,
ведмежат.)
— Так, у ведмедиці з’явилися маленькі ведмежата.
— Ведмедиця яка?
— А ведмежата?
— А це хто? (Лисиця.)
— Кого вона шукає?
— Вона хоче зловити мишку. Давайте допоможемо мишці,
заховаємо її у нірку.
Дидактична гра «Заховай мишку»
Дітям роздають картки з різнокольоровими нірками. У нірках
намальовані мишки. Діти кружечками відповідного кольору закривають нірки.
Підсумок
— Нам час повертатися до дитячого садочка. Наша прогулянка
до лісу завершилася.
Заняття 10. Тема.
У Бабусі на подвір’ї.
Програмовий зміст: навчати дітей розпізнавати
тварин за голосом, наслідувати їх, правильно називати тварин та їх дитинчат;
закріплювати знання дітей про те, чим харчуються свійські тварини; розвивати
зв’язне мовлення, спостережливість, уміння слухати, логічне мислення;
виховувати любов до тварин, бажання за ними доглядати.
Словник: активізувати вживання іменників: кішка,
собака, корова, коза, свиня, кошенята, цуценята, телята, козенята, поросята;
дієслів: гуляє, бігає, грається, їсть, лежить, стоїть.
Матеріал: клубочки різного кольору, картинки із
зображенням тварин та їх дитинчат, картинки із зображенням житла тварин, їжа
для тварин.
Хід заняття
— Подивіться, діти, які чудові клубочки я сьогодні знайшла.
Якого вони кольору? Як ви думаєте, хто б міг гратися цими клубочками? (Міркування
дітей.)
— Ой, один клубочок покотився на подвір’я. Підемо за ним.
Подивіться, він покотився на бабусине подвір’я. Хто є у неї на подвір’ї?
(Діти називають тварин.)
— До кого прикотився клубочок? (До котика.)
— Котик який? (Пухнастий, рудий, маленький.)
— Що він робить? (Бігає, вмивається, спить, ходить, співає
пісеньку) Яку?
— Подивіться, що роблять інші тварини?
(Діти розглядають сюжетні картинки і розповідають, що
роблять тварини.)
— Хто зображений на картинці? Що є у вашої тварини? (Називають
частини тіла.) Як рухається тварина?
Дидактична гра «Хто в будиночку живе?»
Мета: впізнавати тварин за голосами.
Діти підходять до будиночків і питають: «Хто, хто в
будиночку живе?»
Чути запис голосів тварин. Діти називають тварину за її
голосом. Потім за картинками визначають тварину та її дитинчат: кішка і
кошенята, собака та цуценята, корова і телята, коза та козенята, свиня і
поросята.
Наші тварини зголодніли, але не пам’ятають, як потрібно
попросити їсти.
— Як просить їсти корівка?
— А кішка? А собака? А коза?
(Діти наслідують голоси тварин. Запропонувати дітям
наслідувати спочатку дорослих тварин, а потім їхніх дитинчат. Так вони будуть
відпрацьовувати інтонаційну виразність мовлення.)
— А тепер давайте почастуємо їх обідом. Але що робити? Вся їжа
лежить у купі.
— Кого і чим ми будемо частувати?
(Корівку нагодуємо травою, кішці наллємо молока тощо.)
Підсумок
— Тварини поїли і дякують діткам. Яких тварин ми зустріли у
бабусі на подвір’ї? Які тварини вам найбільше сподобалися? Чому? (Відповіді дітей.)
Заняття 11. Тема.
Спостереження за папугою.
Програмовий зміст: навчати дітей розглядати
живий об’єкт — пташку, описувати її (за допомогою вихователя); закріплювати
уміння розрізняти кольори; розвивати зв’язне мовлення, дрібну моторику пальців
рук, увагу, логічне мислення; виховувати любов до птахів, позитивні емоції.
Словник: збагачувати словник дітей словами:
папуга, пір’я, дзьоб, тулуб, овальний; активізувати вживання слів: голова, очі,
крильця, хвіст, літає, стрибає, насіння.
Матеріал: різнобарвне пір’я; пташка — папуга у
клітці; тарілочки з насінням соняшника для папуги, змішане з насінням квасолі
(на кожну дитину).
Хід заняття
(Діти знаходять у групі пір’ячко.)
— Що це, діти? (Пір’я.)
— Якого воно кольору? Як ви думаєте, чиє воно?
— Давайте пограємося з пір’ячком.
Дидактична вправа «Вітерець»
Мета: навчити дітей правильно робити видих.
(Вправа на піддування. Діти дмухають на пір’ячко.)
— А як ви думаєте, звідки взялося у нас це пір’ячко? (Міркування
дітей.)
— Мабуть, його залишила якась пташка. Але де ж вона? (Діти
шукають пташку у групі.)
— А ось і пташечка. Як же вона називається? (Папуга.)
(Розглядання папуги.)
— Подивіться, яка красива, чарівна, барвиста пташка.
— Що це у папуги? (Голова.)
— Що у папужки на голові?
— Якого кольору очі?
— Ще у папуги є дзьоб. Що це?
— Що робить дзьобом пташка?
— Покажіть, як вона дзьобає зернятка. (Діти імітують рухи.)
— У папуги є тулуб?
— Якої форми тулуб? (Він схожий на яєчко, овальний.)
— А що це у папуги? (Крильця.)
— Для чого вони йому?
— Покажіть, як він ходить. А як стрибає?
— Що ще є у папуги? (Хвостик.)
— Подивіться, який він красивий і барвистий.
(3–4 дитини описують птаха.)
— Наша пташка зголодніла. Чим же її погодувати? Ой, діти у
мене лежало маленьке насіннячко для папужки, але хтось висипав туди велике.
— Допоможете перебрати насіннячко?
Гра «Попелюшка»
— Потрібно вибрати все велике насіння. (Діти
вибирають насіння на іншу тарілку.)
— Тепер давайте погодуємо пташку.
— Що робить пташка? (Дзьобає, клює.) Клює чим? (Дзьобом.)
Який у неї дзьоб? (Міцний, маленький.)
— Подивіться, що я знайшла. Пташка принесла нам гостинці і
пригощає нас.
(Діти пригощаються цукерками-горошком.)
Підсумок
— За якою пташкою ми спостерігали? Чи сподобалася вона вам?
Чим саме? Чим ми її годували? (Відповіді дітей.)
Заняття 12. Тема.
Робота за картиною «Квочка з курчатами».
Програмовий зміст: навчати дітей розглядати
картину; вдосконалювати навички відповідати на запитання за змістом картини
простими реченнями, використовувати епітети; продовжувати вчити співати разом
із дорослим невеликі пісеньки, виконувати танцювальні руки за показом
вихователя; розвивати мовлення, увагу, пам’ять, уміння емоційно реагувати на
музику; виховувати доброзичливість, любов і дбайливе ставлення до птахів.
Словник: активізувати вживання слів: курчата,
курка, качка, гуска, півень; маленьке, пухнасте, м’якеньке, легеньке, жовте,
велика, біленька; дзьобає, ходить.
Матеріал: кошик, яйце з пап’є-маше,
курча-іграшка, шапочки курчат; картина «Квочка з курчатами», запис «Голоси
птахів».
Хід заняття
— Діти, подивіться, який кошик я сьогодні знайшла у групі.
Що тут лежить? (Яйце.) Ви чуєте, звідти хтось стукає?..
— Я загадаю вам загадку, але не просту, а музичну. Спробуйте
відгадати.
ПІСНЯ-ЗАГАДКА «КУРЧАТКО»
(сл. В. Воскобойникова, муз. Є. Зарницької)
Тук-тук-тук!
Тук-тук-тук!
Несміливий чути стук.
Це з яєчка, мов із хатки,
Проклювалося… (курчатко).
Тук-тук-тук!
Несміливий чути стук.
Це з яєчка, мов із хатки,
Проклювалося… (курчатко).
(Діти відгадують, проспівавши останнє слово.)
— Зараз ви всі станете курчатками.
(Дітям одягаються відповідні шапочки. Діти виконують
«Танок курчаток» (муз. Н. Вересокіної).)
— Які ж гарні у нас курчатка. Як гарно вони танцювали!
— Але наше курчатко чомусь засумувало. Воно хоче знайти свою
маму. Давайте йому допоможемо.
(Звучить запис «Голоси птахів».)
— Хто співав на подвір’ї?
— Як ви думаєте, як співає мама у курчатка? Хто вона?
— Подивіться, а ось і курочка. (Виставляється
картина.)
— Хто зображений на картині?
— Курочок скільки?
— А курчат?
— Курочка яка? (Велика.)
— А курчата? (Маленькі.)
— Курочка якого кольору? А курчата?
— Що робить курочка?
— А курчата?
— Як кличе курочка своїх діток?
— Як дітки їй відповідають?
— Подивіться, як зраділо курчатко, знайшовши свою маму.
— Який настрій став у нього?
— Давайте курочці та курчатам заспіваємо пісеньку
(Діти виконують пісню «Курчата» (сл. В. Волгіної, муз. А.
Філіпенка).)
Немає коментарів:
Дописати коментар